День Звитяги

Ми, стрияни, пишаємося тим, що в Стрию на міській раді 14 березня 1990 року групою відважних людей був піднятий жовто-блакитний прапор. Ось як описує цю подію історик, відомий просвітянин, громадський діяч Михайло Мандрик у своїй книзі: «Стрийщина. Шлях до волі.»:… діяли ще старі Ради і виконкоми. Але людям не терпілося щось робити, щось міняти, щось відроджувати. Тому не забарився новий мітинг, який вимагав затвердити національну символіку.

11 березня на центральну площу знову попрямував народ, обговорювалося багато різних питань, але найголовнішим було про встановлення на приміщенні міської ради поруч з прапором УРСР сталінського взірця українського національного прапора – синьо-жовтого. З яким натхненням проголосували мітингуючі за таку ухвалу! Тут же вибрали кращий прапор із тих, які прикрашали мітинг і направили делегацію до міської ради. Але з-під дверей  повернулись: їх переконали, що через два дні питання прапора буде позитивно вирішене «законним» шляхом – рішення міськвиконкому. З цим погодились і стали чекати 14 березня, коли мав засідати міськвиконком.

А ось і 14 березня наступило. День, що неофіційно поки що увійшов в історію Стрийщини як День незалежності Стрийщини. Опівдні тисячі людей знову заповнили вулиці перед будинком міської ради. А у приміщенні у цей час вирішувалося важливе для стриян питання. Тепер вже народний депутат В.Романюк, а з ним декілька новообраних депутатів міської Ради (Темник Є., Кравець Ф. та ще дехто) поставили перед виконкомом вимогу виконати ухвалу мітингу, що відбувався 11 березня, - вивісити на приміщенні міської Ради національний прапор України. Прапор, пошитий панею Гавришок Богданою, вже був у руках нашого хорунжого Ботвина Богдана і чекав своєї долі: бути йому звичайним прапором чи прапором історичним. Виконавчий комітет, очолюваний Матійцівим І.П. вирішив задовольнити вимогу мітингу і поряд з прапором УРСР встановити на приміщенні міської Ради синьо-жовтий прапор України. Коли оголосили рішення ,- Боже! Що тут робилося! І сльози, і усмішки, і поцілунки і обнімання. Радості не було меж.

Цю почесну місію – вивісити прапор - виконали Бичко Василь, Бойко Олег, Ботвин Богдан, Галицький Орест, Дрімайло Роман та Морквич Богдан. Не пам'ятаю, хто це був тоді із львівських, але він пожартував до нас: «Тепер я вірю, що столицею Галичини є не Львів, а Стрий».

І, раптом, тоді, коли центр Стрия вирував хвилями радості в небо, а над народом тріпотів синьо-жовтий прапор, тоді… почулося в горі журливе «кру-кру-кру»… Від несподіванки люди зойкнули: «Журавлі!». Не було такого, хто б не глянув угору. Там, на чистому і сонячному небі, чітким «ціпом» летіли вісники весни – журавлі. Та здивування і радість людей була ще більшою, коли птахи, мабуть, стривожені шумом внизу «поламали свій «ціп» (ключ) і полетіли трьома злитими в основі колонами, що нагадували тризуб. Народ сприйняв це як чудо! Як добрий Божий знак! І всі тоді були переконані, що ці птахи сповіщають сьогодні не тільки про весну у природі. А на цей раз несуть весну-волю для України».

Перше село на Стрийщині, яке вивісило наш національний прапор був Жулин (03 березня 1990 року). На той час головою сільради був Мирон Бальо, саме він і організував цю подію. Матеріал для прапора придбали Петеш Ольга (секретар виконкому) та головний бухгалтер Чушак Ольга.

Спроби встановити національний прапор України протягом радянського періоду відомі також і в 50-х, 60-х роках на Східній Україні. Майже всі вони завершилися арештами патріотів.

Сьогодні наш прапор з написом «Україна» гордо майорить на вершинах Гімалаїв, Ельбрусу і Кіліманджаро, а блакитно-жовта фарба, як українська національна символіка, утвердилась на всіх материках планети.

 

Одвічна шана й слава тому дневі,

Як ми відчули, що з колін встаєм.

Як розпроставсь на вітрі березневім

національний прапор над Стриєм.

Святого неба голубу безмежність,

пшеничне море золотих степів

Освячує державна незалежність

І нині й присно і вовік віків!

 

Стрий 12 березня 2015р.                                    Л.Ковальська

 

Write a comment

Comments: 3